آمار بازدیدکنندگان: 904173    کاربران آنلاین: 8


omn  معرفی کتاب

ln

نقش زور در روابط بین الملل

نويسنده: آنتونیو کاسه سه
مترجم: مرتضي كلانتريان
ناشر: آگاه
تعداد صفحه: 238
سال انتشار: 1393
دوره چاپ: 2

مروري بر كتاب
کتاب به طور خلاصه درباره تقابل زور و حق در روابط بین الملل است. قسمت اول کتاب درباره بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی است. کتاب به خوبی عمق فاجعه را نشان می دهد. مردمی که ناگهان با تشعشع نوری بسیار شدید و قرار گرفتن در تونل گرما همه چیز را نابود شده می یابند. همه ساختمان ها و پل ها از بین رفته اند و آدم ها مرده اند. زنده ها زخم های عمیقی دارند و پوستشان از گوشتشان جدا شده و آویزان مانده است. نه بیمارستانی برای مداوا مانده و نه کسی اصلا می داند که با این زخم های عمیق و وحشتناک چه باید کرد.

این تصویر هیروشیمایی است که به دستور ترومن، رییس جمهور وقت ایالات متحده، و با اطلاع و موافقت چرچیل، نخست وزیر بریتانیا، بمباران هسته ای شد. نویسنده مدعای طرفین را به دقت بررسی می کند. ترومن و چرچیل و وزیر دفاع ایالات متحده محورهای زیر را برای توجیه این بمباران مطرح می کنند:

-کشته شدن مردم ژاپن باعث توقف جنگ و جلوگیری از کشته شدن صدها هزار نفر دیگر شد.
-ژاپن اقدامات غیرقانونی در طول جنگ ان...جام داده بود و ایالات متحده مقابله به مثل کرد.
اما نویسنده با بررسی اظهارات دیگر چنین نتیجه می گیرد که:
-هیچ حق قانونی برای جلوگیری از کشتار به وسیله کشتار وجود ندارد. یعنی در جنگ نمی توان با کشتار عده زیادی ادعا کرد مانع از کشتار دیگران شده ایم.
-اقدامات غیر قانونی ژاپن تناسبی با واکنش بزرگ و سنگین ایالات متحده نداشت. -ژاپن در صورتی که تداوم امپراطوری هیروهیتو و احترام او حفظ می شد حاضر به توقف جنگ بود و نیازی به بمب اتمی نبود.
-ترومن می توانست به پیشنهاد کمیته فرانک (جمعی از دانشمندان کشور) عمل کند که انفجار بمب در یک بیایان غیرمسکونی را پیشنهاد کرده بودند تا ژاپن به قدرت تخریبی سلاح های آمریکایی آگاه شده جنگ را متوقف کند.
اما بمب در این دو شهر ژاپن، که مراکز نظامی عمده کشور بودند، منفجر شد و بیش از 100 هزار نفر کشته شدند.

دو نکته مهم فاجعه از نظر سیاسی این است که ترومن تمایلی به ورود شوروی به جبهه ژاپن نداشت. چرا که در این صورت باید شوروی را در آینده حاکمیت بر این کشور شریک می کرد و از این رو بمب اتمی راه سریع تری برای پایان جنگ بود. و دولت بعد از جنگ ژاپن بدون هر گونه کینه و دشمنی با آمریکا استفاده از بمب اتمی را غیرقانونی ندانست و حتی نظر دولت زمان جنگ ژاپن را که استفاده از بمب اتم را غیرقانونی و خلاف معاهدات بین المللی می دانست نظر یکی از طرفین منازعه دانست. از این رو ژاپن از بین خرابه های هیروشیما و ناکازاکی به سرعت پیشرفت کرد....

Skip Navigation Links